2. Uluslararası TRakya Dans Festivali

2. UTDF

II. ULUSLARARASI TRAKYA DANS FESTİVALİ

IInd International Thrace Dance Festival

TRakya Dans Festivali Logo

Tarih / Date

6-7 Ekim 2012 / 6-7th of October 2012

Yer / Venue

M. Şevket ESENDAL Sahnesi

Organizatör

TRakorg

Professional Dancers katkılarıyla…

with the support of Turkish Professional Dancers…

 


PROJENİN ADI VE ÖZETİ:

II. ULUSLARARASI TRAKYA DANS FESTİVALİ, gerek dansa dair içerdikleri gerekse kültürler arası paylaşım açısından sunduklarıyla zevkle izlenen bir festival olacak. Festival kapsamında kısa süreli eğitimler de yer alacak olup, 7’den 77’ye her yaş grubundan katılımcıya açıktır.

 

PROJENİN HEDEFİ:

  • TRakya®’yı ulusal-uluslararsı anlamda marka bölge yapmak,
  • Halkımızın eğlenebilmesi; aynı zamanda ruhunu doyuran dans gösterileri ve DJ-Perküzyon performansı ile unutulmaz bir an yasatmak,
  • Festivali her sene yaparak, geleneksel hale getirmek
  • Kültürel mirasımıza sahip çıkmak.

Organizasyon tarihi 6-7.10.2012. Yer, Çorlu Kapalı Spor Salonu -Çorlu/Tekirdağ.

Festivalimize bu sene uluslararası anlamda Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Gürcistan, Moldova, Sırbistan, Makedonya, Romanya ve hatta Azerbaycan’dan  dans gurupları katılacaktır. Ülkemizden, Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etmis ve halen katıldıkları gerek yarışma gerekse gösterilerle ülkemizin gurur kaynağı dansçılarımız ve hocalarımızın katılacaktır.

Festivalimiz halka açık, sponsorlar tarafından desteklenen “ücretsiz” bir organizasyon-dur. Tanıtım için reklam panoları, yazılı ve görsel ilanlar, radyo reklamı, internet üzerinden duyurulacaktır. Yapacağımız reklam tanıtımlarıyla günde onbinlerce kişiye ulaşması hedeflenmektedir.

TRakya® bölgesinde bu festivali geleneksel hale getirip, halkın dansın kalitesi ve büyüsüyle buluşturmak, estetik anlayışına ve ruhuna hitap etmek istiyoruz. Festival veya benzer organizasyonlar için her zaman bölge dışına çıkmak zorunda kaldığı bu durumu; yapacağımız dans ve müzik şölenleri ile az da olsa ortadan kaldırmayı planlıyoruz.

TRakya®‘yı Dünyanın dansla tanıyacagı marka bölge bir haline dönüştürmek için ilk adımı 2011 yılında attılı festivalimizde, Sizlerin de bu yıl katılımı ile çok daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz.

II. Uluslararası Trakya® Dans Festivali‘nde yer almanızın bizler kadar sizin açınızdan da mutlu bir ortaklık süreci olacağını düşünerek, desteklerinizi bekliyoruz.

Trakya® Dans Festivali – 2012

DAVETLISINIZ… / YOU ARE INVITED…

Turkish Professional Dancers Associaiton is founded to activate Civil Society activities, provide its development, support people and organizations, that work on this topic, in order to make dancing as a sportive and artistic activity. To accomplish some studies for endearing dancing people, to develop personal self-consciousness in every age groups, to contribute people’s mental and physical development, gather dancers who earn their living professionally Balkan wide.

Profesyonel Dansçılar Spor Kulübü 19 Haziran 2006 tarihinde kültürel, spor ve sosyal içerikli faaliyet alanlarıyla Çorlu’da hizmete girmiştir. Derneğimizin sloganı “Hareket Yaşamdır.” Bu çıkış noktasıyla sanatı fiziksel hareketle birleştiren dans; aslında herkes için sağlık ve zinde olmanın bir bakıma anahtar temeli.

Derneğimiz, dansı halka sevdirmeyi, dans yarışmaları düzenlemeyi, dans sporcusu yetiştirmeyi ve dans eğitimi verecek profesyonel anlamda hocalık yapabilecek dans severleri yetiştirmeyi öncelikli amaçları arasında almıştır.

Büyük şehirlerde yapılan dans aktivitelerinden gönüllerince yararlanamayanlar için derneğimiz sadece Çorlu’ya değil tüm TRakya®’ya, Balkanlara hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Birliğinde Türkiye’nin reklamı olarak, dansı bir araç gibi kullanmak, gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda Türkiye’nin gerçek yüzünü yansıtabilmek bizlerin bir görevidir.

Bu bağlamda elimizden ve gönlümüzden gelenin en iyisini çocuklarımız ve de kendimiz için yapmak, daha da önemlisi sağlığımızı korumak, zihin ve bedenimizi zinde tutmak için,  bizlerle el ele verip sanat, müzik ve spor olan dansı her kesime-ve-herkese sevdirme yolunda ULUSLARARASI TRAKYA DANS FESTİVALİ destekçileri arasında sizleri de görmek isteriz.

TRakya® Dans Festivali – 2012

trakya_dans festival_kolaj1

5 kasım 2011 tarihinde birincisini düzenlenen Uluslararası TRakya® Dans Festivali katılımcı sayısı ve de festivalin zengin içeriği ile halkımızdan beklediği gibi tam not aldı. 7-77 yaş aralığında yerli-yabancı yüzlerce dansçının katıldığı bu büyük organizasyona Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve benzeri ülkelerden büyük ilgi geldi.  Ayrıca TRakya® için önemli bir festival haline getirilecek bu organizasyonda canlı perküsyon ve DJ ortak çalışması ile mükemmel bir düet gibi çeşitli etkinlikler herkesin beğenisini topladı. Festivale, başta Çorlu Belediyesi; Divan Otel, Simit Sarayı, Ulusoy, Varan, Telefunkent, Sinbo, Özsüt gibi benzeri ulusal markalar destek verdi.

II. UTDF

6-7.10.2012 / Çorlu – TURKEY

TRakya Bölgesi’ni Balkanlar ve Dünya çapında Dans ve Müzik ile Marka Bölge yapmak amacıyla 5.11.2011 tarihinde Çorlu ilçesinde birincisi gerçekleştirilen “UTDF – Uluslararası TRakya Dans Festivali” nin bu sene daha geniş çapta uluslararası ülkelerin katılımıyla 6-7 Ekim 2012 tarihlerinde yine Çorlu ilçesinde ikincisi gerçekleştirilmiştir.

festival_2012_sponsoralara_tesekkur

            Festivalimize 4-15 yaş grubu amatör dansçıların yanında alanında hem Türkiye hem de dünya da isim yapmış profesyonel dansçılar katılmıştır. Bu sene ilk olarak Devlet sanatçımız Kemençe Üstadı Yusuf Cemal KESKİN, Yıldırım GÜRSES’in aranjörlüğünü yapmış, Nükhet DURU, Ajda PEKKAN, Sezen AKSU, Berkant, vb., gibi dinleyicilerin kalbinde taht kurmuş sanatçılara piyanistlik yapmış ve halen günümüzde Sibel TÜZÜN, Leyla TEKÜL ve Bora GENCER gibi sanatçılarla çalışan Ruşen ÖZBEN  de festivalimize katılımcı olarak destek verenler arasında yer aldılar.

            Festival kapsamında performanslarıyla seyircileri büyüleyen katılımcı sayısına baktığımızda geçen senenin yaklaşık üç katı olduğu görülmektedir.

            Bu sene festivalimize yurt dışından yoğun ilgi ve katılım talebi olması bizleri şimdiden hazırlıklarına başladığımız “3. Uluslararası TRakya Dans Festivali” için heyecanlandırdı. Bulgaristan Narodni Tanzi Kolev, Yunanistan Kapetan Mitrousis Association ve Rusya’dan gelen dansçı grubunun yanında gelen turist grubu hem festivalin dünya çapında duyulduğu hem de ülkemizi bu vesileyle ziyaret etmek isteyen turistlerin sayısının arttığı bilgisini vermektedir.

            Bu sene Rusya’dan festivalimize katılan Profesyoneller Avrupa Şov Dans Finalistleri Dimitry ve Maria, yaptıkları “Truva’nın Efsanesi” adlı anlamlı şovlarının ilkiyle izleyenleri büyüledi.

            Türkiye’den 2001 yılında Dans Sporu Dalında ilk defa bir Dünya Yarışmasına katılan ve daha sonra yine Türkiye’nin ilk Profesyonel Dans Sporu çifti olma özelliğini taşıyarak 2008 yılında Malezya’da yapılan başka bir Dünya Yarışmasın’da ülkemizi temsil eden Türkiye Latin Amerikan Dansları Şampiyonları Onur-Suzan çifti de yaptıkları dünya seviyesinde lirik dansla ülkemizin de sanatta ve sporda daha iyi yerlere gelebileceği sinyalini yurt dışı katılımcılarına ve halkımıza vermişlerdir.

TRakya Bölgesi’ni Balkanlar ve Dünya çapında Dans ve Müzik ile Marka Bölge yapmak amacıyla 5.11.2011 tarihinde Çorlu ilçesinde birincisi gerçekleştirilen “UTDF – Uluslararası TRakya Dans Festivali” nin bu sene daha geniş çapta uluslararası ülkelerin katılımıyla 6-7 Ekim 2012 tarihlerinde yine Çorlu ilçesinde ikincisi …

            Festivalimiz ayrıca genç yeteneklere kendilerini, yaptıkları sanat ile gösterme imkanı verirken bir bakıma onlara dünya kapılarını da aralayan bir platform oluşturma misyonunu da kendinde bir amaç edinmiştir. İşte bu alanda TRakya’nın gelecekte Dans ile anacağı Profesonel Dansçılar Spor Külübü sporcularından (15 yaş grubu) Emirkan-Neşe çifti sadece çok kısa zaman içinde yurt dışında da büyük başarılara imza atacaklarının sinyalini yoğun ve meşakatli dans antremanlarının sonucu gösterdikleri festival performanslarında herkese göstermişlerdir. Geçen sene ve bu sene de TRakya Dans Festivali’nin desteklediği perküzyonda genç bir yetenek olan Ceyhun YAMAKOĞLU’da gelecekte ülkemiz adına bir dünya yıldızı olma yolunda festivalimizde performansı ile 7’den 77’ye herkesin beğenisini topladı.  3. Uluslararası TRakya Dans Festivali kapsamında genç yeteneklerin önünü açma konusuna daha da geniş yer vereceğiz.

            Reklam çalışmaları ve festivalin tanıtımı için profesyonel anlamda kısa metrajlı tanıtım filmleri çalışmaları kurgulanmış ve başta youtube olmak üzere bir çok site de gösterime festival öncesi konmuştur. Üç adet grafik tasarım uzmanının hazırladığı afiş, davetiye ve pano reklamları daha tasarım aşamasında seçilen pilot grupların beğenisini toplamıştır. Bir çok banka ve büyük firmanın internet altyapısını teşkil eden windows sql server altyapılı aspx internet sitesi festival için oluşturulmuştur. Festival resimleri ve reklam malzelerinin yerlerinin belirlenmesinde üç adet profesyonel fotoğraf sanatçısı ile çalışılmıştır. Festival film kaydı profesyonel televizyon reji ekipmanları ile toplam dört kamera ile çekilmiştir.

            Festivalimiz halka açık, sponsorlar tarafından desteklenen “ücretsiz” bir organizasyon olma özelliğini 2012 yılında da korumuştur. Festivalin tanıtım için Trakya Bölgesi başta olmak üzere, Yurtiçi Kargo’nun desteği ile festival dosyasını içeren gönderiler: Valilikler, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Emniyet Müdürlükleri, Halk Eğitim Merkezleri, Konsolosluklar, üniversiteler ve  ilgili bakanlıklara festival öncesi gönderilmiştir.

            Çorlu Belediyesi’nin yetki alanı içinde yer alan başta merkez reklam panoları ile raketlerde ve tüm belediye otobüslerinde festival afişleri yer almış, Balkanlarda da yayın yapan Tek Rumeli TV de yayın akışları arasında festival teaserları gösterilmiş, yerel basında ve internet sitelerinde, radyolarda ve festival internet sitesinde yaklaşık olarak günlük on binlerce kişiye ulaşılmıştır.

            Katılım belgeleri, reklam malzemeleri ve davetiyelerin örnekleri ekte bilgilerinize sunulmuştur.

            TRakya  bölgesinde bu festivali geleneksel hale getirip, halkın dans-müziğin kalitesi ve büyüsüyle buluşturmak, estetik anlayışına ve ruhuna hitap etmek istiyoruz. Festival veya benzer organizasyonlar için her zaman bölge dışına çıkmak zorunda kaldığı bu durumu; yaptığımız ve üçüncüsünü yapacağımız festivalimizde ki dans ve müzik şölenleri ile az da olsa ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

            Avrupa Birliğinde Türkiye’nin reklamı olarak, dansı bir araç gibi kullanmak, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda Türkiye’nin gerçek yüzünü yansıtabilmek için festivalimizin uygun bir zemin oluşturduğu kanısındayız.


Turkey
 Ülke/Nation
 Katılımcı / Participant
Program  Süre / Duration
Turkey Karadenizin Uşakları / Dancers of Blacksea Modern Folk Dance  17:15
Turkey  ONUR-SUZAN Dans Okulu / ONUR-SUZAN Dance Studio  Dance  12:15
   Dmitry KOLESNIKOV- Maria KEYZMAN / Russia Dance  

12:00

 Turkey  Onur MERGEN – Suzan ERDİM / Turkey  Gipsy Passion / Paso Doble Dance  4:05
 Turkey  Erkan GÜNDÜZ – Aslı GÖKÇE / Turkey  Salsa / Dance  4:15
 France  Djamel FELLOUHE / France  Improvisation Modern Dance  3:30
 Greece  Kapetan Mitrousis Association / Greece  Syrtaki, Ipiros, Thrace / Dance  30:20
 Turkey  Ceyhun YAMAKOĞLU / Turkey Percussionist / Music
 Turkey  Tamer BARIM / Turkey DJ / Music
   Oksana RUSAVSKAYA Dance Group / Russia  Latin / Standard – Dance  13:25
Turkey  Hüseyin TOPRAK – Onur GÜLERYÜZ / Turkey Stringed Instrument / Music  14:35
Turkey  Aya Dans Grubu / Turkey  Folk Dance 2:35
Turkey  Çorlu Bld. Halk Dansları Top. / Taşkın GÜLBAHAR Folk Dance 5.35
 Turkey  Çilem DUMAN / Turkey  Singer  35:00
   Narodni Tanzi Kolev / Bulgaria Folk Dance  23:45
 Turkey  Ahmet ZURNACI & Grup PRESTİJ  Music  35:00

 

 Onur-Suzan / Turkey Dmitry – Maria / Russia Djamel / France
 Erkan – Aslı / Turkey  Ceyhun – Tamer  Çilem Duman / Turkey
 Fetheden Adımlar / Turkey Narodni Tanzi KOLEV / Bulgaria Öngün – Burçak / Turkey
 Kuzeyin Uşakları / Turkey  Kapetan Mitrousis Assc. / Greece  Onur-Suzan Dance Studios / TR
FacebookTwitterGoogle+Google GmailWhatsAppPinterestShare