Selonika Open-2013

“SELANIK OPEN 2013”

Uluslararası Dans Yarışması Basın Bülteni

Salonika Open Uluslararası Dans Yarışması - 2013

Salonika Open Uluslararası Dans Yarışması – 2013

20-21 Nisan 2013 tarihleri arasında Yunanistan’ın Selanik Şehrinde “Palais De Sport” Kapalı Spor Salonunda yapılan “6. SALONIKA OPEN”  Uluslararası Dans Yarışmasın’da Türkiye toplam 13 sporcu, 2 hakem ve 20 kişilik turist kafilesi ile temsil edilmiştir. “Golden Steps” dans okulunun organizasyonunu üstlendiği yarışmaya Türkiye Profesyonel Dansçılar Spor Kulübü Derneği’ni davet ederek ONUR-SUZAN Dans Okulu / Çorlu Şubesi öğrencilerinin yarışmaya katılımı sağlanmıştır. Uluslararası yarışmada birinci gün dans sporu (Latin Amerikan Dansları ve Klasik Danslar) ikinci gün de Serbest stil dansları (Oryantal, Break Dans, Hip-Hop, Arjantin Tangosu, Salsa ve Modern Dans) kategorilerinin yarışmaları yapılmıştır. Yarışmaya İtalya, Sırbistan, Rusya, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’ dan toplam 2000 sporcu katılmıştır. Birinci gün yarışma sabah 10:30’da başlamış ve gece 00.00’da bitmiştir. Tüm gün bir çok dalda düzenlenen yarışmalarda en ufak bir aksaklık meydana gelmeden yarışma programına uygun bir dakik bir şekilde devam etmiştir. İkinci gün yarışma Selanik Şehrinde yapılan bir maratondan dolayı bir buçuk saat geç başlamıştır.

Türkiye’yi, Uluslararası Profesyonel Dans Sporu Hakemlerimizden Suzan ERDİM ve Onur MERGEN tüm gün süren yarışma değerlendirmeleriyle başarıyla temsil ederken yarışma sahibi Golden Steps Dans Okulu gelecek sene de kendilerini davet edeceği sinyalini verdi. Yarışmada Türkiye’yi minikler-7 yaş kategorisinde temsil eden 344 sırt numarasıyla Gökhan ZENGİN-Selin GÜLER ve 345 sırt numarasıyla Mert GÜNEY – Nilsu TOPGÜL çiftlerinden Gökhan ve Selin katıldıkları dalda finale kalmış Mert ve Nilsu yarı finalist olmuştur. Minikler 9 yaş kategorisinde 346 sırt numarasıyla Alkin SOLAK ve Almila Meryem ÇAĞLAr çifti de yarı finalist olmuştur. Çocuklar 14 yaş kategorisinde 347 sırt numarasıyla Emirkan ZENGİN ve NEŞE Sülüşoğlu çifti katıldıkları branşlarda ülkemize ikincilik ve üçüncülük madalyası getirmiştir. Yetişkinler Salsa kategorisinde 348 sırt numarasıyla yarışmaya katılan Armağan GÜLTEKİN ve Cihan KESKİN çifti katılımın yoğun olduğu bu branşta yarı finale kadar yükselmişlerdir.

İkinci gün yapılan serbest stil danslarında Türkiye’yi Çocuk Grubu Hip-Hop kategorisinde Melike KİÇÇİ, Almila Meryem ÇAĞLAR, Toprak YİRUN, Emirkan ZENGİN, Dilara ÖZGÜR ve Seray TURAN başarıyla temsil etmiş ve büyük alkış almıştır. Minikler Solo Hip-Hop kategorisinde 342 sırt numarasıyla Almila Meryem ÇAĞLAR ve 343 sırt numarasıyla Alkin SOLAK ülkemizi başarıyla temsil ederek Almila hakemlerin de beğenisiyle finale yükselerek 17 kişinin katıldığı  kategorisiden ikinci olmuştur. Çocuklar Solo Hip-Hop kategorisinde 340 sırt numarasıyla Dilara Özgür, 341 sırt numarasıyla Melike KİÇÇİ ve 456 sırt numarasıyla Toprak YİRUN ülkemizi başarıyla temsil etmiş ve özellikle bayan dansçılarımız kullandıkları vücut esneklikleri ile bir üst tura çıkabilmişlerdir.

Toplam 35 kişilik Türk kafilesi 21 Nisan 2013 Pazar günü Ulu Önder Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği evi ziyaret etmiş ve bakım için kapalı olan evde sadece dışarıdan fotoğraflar çekmişlerdir.

Kafile başkanı Profesyonel Dansçılar başkanı Onur MERGEN, yarışmada ülkemizin, hem sporcuların aldığı dereceler hem de kafilemizin sergilediği davranışlardan dolayı en üst düzeyde temsil edildiğini ve Çorlu-Tekirdağ’dan dansın yeni geliştiği bir bölgeden uluslararası bir yarışmaya katılmaktan dolayı memnun olduğunu belirterek, uluslararası başarıların devam edeceği sinyalini vermiştir.