Skating System Kitapçığı

Türkiye’deki Dans Sporu gelişim tarihine baktığımızda zorlu süreçlerden geçerek günümüze geldiğini göreceğiz. Ne var ki bu süreçleri başından beri Türkiye’nin ilk Dans Sporu yarışmacısı (1998 den günümüze dans partneri Suzan ERDİM), Türkiye’den bir Dünya Yarışmasına katılan ilk Türk çifti olarak (28.08.2001 German Open, Manheim – Almanya), Türkiye’den Uzak Doğuda Profesyonellerde bir Dünya Yarışmasına katılan İlk Türk çifti (22.11.2008 Penang – Malezya), Türkiye’nin ilk Uluslararası Eğitmen Sertifikasına sahip dans sporu eğitmeni (17.09.2010 Sınavı Yapan WDC Edğitim Komitesi Başkanı İtalyan Jerry ABRATE), Türkiye’nin ilk Uluslararası Dans Sporu Hakemi (18.09.2010), WDC – World Dance Council’in Türkiye Başkanı (30.05.2007), Profesyonel Dansçılar Başkanı (12.06.2006) ve de 2012 yılında yürütmekte olduğum TDSF Dans Sporu Hakem Kurulu Başkanlığı görevinden istifa eden ilk kişi  olarak görme-izleme ve takip etme imkanım oldu.

Dans Sporu kavramının Türkiye’ye girmeye başladığı ve dansın Jimnastik Federasyonu’ndan ayrılıp Özerk bir yapı haline dönüşme sürecinde, bu kavramın ülkemize uyarlanması ve tanıtılması alanında birçok isim geldi ve geçti. Onlara gerçekten bir teşekkür borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.

Bugün dans yarışmalarında gelinen noktada en önemli sorunlardan biri olarak görmekte olduğum konu yarışmalardaki sıralamalardır. Konu hakkında bu kısa ama doyurucu olduğunu düşündüğüm, gerçekten bu bilgileri arayanlara ışık tutması konusunda bir çok kişinin beni zorlaması sonucu ortaya çıkmış kitapçığı sizlerle paylaşmak istiyorum.

 Amacım konu hakkında isteyen herkesin bilgilenmesi sağlamak yarışmalarda gereksiz yaşanan olumsuzlukları ve haklı itirazların dayanaklarını bir az daha olsun uluslararası temelle oturtmaktır. Haksızlık sonucu ve hatalı kararlarla dansa küsmüş ve yarışmaktan vaz geçen herkesin adına bu durumların giderek azalması ve hatta son bulması düşüncesiyle,  talep edildiği takdirde bu eğitimi Türkiye’nin neresinde olursa olsun, Skating Sistemi ve bu sisteme bağlı Dans Hakemliği’ni  bilgisayar uygulamalı olarak da tamamen ücretsiz bir şekilde vereceğimi belirtmek isterim. Ayrıca skrutineer masa hakemliği için, TPDA – Profesyonel Dansçılar tarafından eğitim verilmekte ve sertifika sınavı açılmaktadır.  

Hepimizin düşünmesi için işte bir kaç soru:

* Dans yarışmalarında baş hakem olarak görev alan kaç hakem SKATING sistemini duymuş ya da bilgisayar olmadan uygulamaya hazır?

* Hakem kurulu üyelerinin kaçı SKATING sistemini bilgisayar olmadan uygulayabilir?

* Tek dans yarışmalarında (örneğin Salsa veya Tango) SKATING sisteminin kullanılmasından kaynaklı sorunların önüne nasıl geçilmelidir?

* Masa hakemi olarak neden SKATING’den anlayan bir hakem yarışmalarda görev almıyor?

* Neden SKATING Eğitimi gerktiği gibi verilmiyor?

Skating_Sistemi Belge İndir!…